ARCHIVE    PROFILE    MILESTONES    EXPEDITIONS    GALERIES    PARTNERS    CONTACTS  
  index » archive   Pondelok 15.07.2024  
ARCHÍV
TRILOGY - KIDS SKI CAUCASSUS
PHOTO by PLANET UNVEILED
25.03.2017 05:00 | 5293x | komentár: 0x

presented by PLANET UNVEILED

S deťmi na lyžiarskej expedícii na Kaukaze a lyžovanie v troch republikách - Arménsko, Azergajdžan, Gruzínsko

Skiing in tree different ski resorts in three different Caucasus Republics – Armenia, Azerbaijan, Georgia.

Team: Richard (5-6y.), Ema (7-8y.) Krizan, and parents

Doprava/Transport: car (Mitsubishi Pajero 4X4)

Starting and ending point: Tehran, Iran (cez 3.000km)

Po 5. rokoch pobytu v Iráne by bolo hanbou nezaskočiť si n a Kaukaz za lyžovaním. Tak sa aj stalo na jar roku 2017. Nie že by nebolo dostatok lyžovania v Iráne, ale Kaukaz je predsa Kaukaz. Pobalili sme rodinu a vybrali san a viac ako 3.000km dobrodružstvo z Teheránu do Azerbajdžanu a do Gruzínska. Lyžiarsky výlet do Arménska sme absolvovali rok predtým.

Living in Tehran and not traveling to Caucasus would be a grave mistake. Our expedition spirit required expedition approach. We combined tree Caucasus republic on skis and kids enjoined skiing and experiencing various snow, various sceneries, people, cultures, religious and scenery in the three countries. We know that all three republic occupying a relatively small portion of land of the south of Caucasus have different history, different religious, different language and different ethnicity. Unbelievable and beautiful which made traveling in this corner of the Earth even more attractive.

Arménko/Armenia

Lyžiarske stredisko Tsakhkadzor sa nenachádza vo vysokej nadmorskej výške, najvyšší bod prevyšuje mierne cez 2.800m. Lyžovanie je nenáročné, nenájdete tu žiadne čierne zjazdovky. Je ale rozsiahle  s výhľadmi na jazero Sevan a horu Aragats. Do výhľadu sa vám zmestí aj čmudiaca elektráreň v údolí. Ubytovanie je v hoteloch a penziónoch v početnom množstve pri stredisku a dá sa rezervovať cez booking.com. Vybavenie strediska je v strednej triede. Letisko iba 70km v hlavnom meste Jerevan. Ceny také slovenské, aj ubytovanie aj lyžovanie.     

Ski resort Tsakhkadzor is not in high altitude, highest point is slightly above 2800m. Skiing is easy with excellent views on nearby Lake Sevan and power station in the valley. After few years in Iran, visiting first ever Christian country in the world is very refreshing. We were skiing in Tsakhkadzor a year before in March 2016. Airport just 70km away in Yerevan capital. Accommodation is reasonable and widely accessible (look at booking.com)

http://eleganthotel.am/en/tsaghkadzor-ski-resort.html

Azerbajdžan/Azerbaijan  

Nikto by nepredpokladal, že v Azerbajdžane sa dá nájsť lyžovanie. A nie hocijaké. Krajina bohatá na ropu nešetrila peniazmi, keď budovala pre pána prezidenta lyžiarske stredisko Shahdad. Nachádza sa na sever krajiny v tesnom susedstve ruského Dagestanu. Je vzdialené 150km od hlavného mesta Baku, kde je aj najbližšie letisko. Stredisko Shahdad je na vysokej úrovni, ktoré budovali švajčiarski experti. Tak lanovky, zjazdovky, ako aj ubytovanie a prístup personálu, máte pocit, že ste niekde v Alpách. Ceny ale nižšie, asi polovica tých alpských. Strávili sme tu niekoľko dní a užili si nenáročnú lyžovačku na prázdnych zjazdovkách. Z celého Kaukazu bolo toto stredisko výberom č. 1 pre naše deti.

Nobody would expect that in this republic one can find a place for skiing. Quite contrary. Ski resort Shahdad on the north of the country built by ruling family Aliev from petro dollars has everything you could find is Switzerland, including neighboring mountains overreaching 4000m. What is extra to Europe standards is proximity of Russian Dagestan (just next valley), which makes skiing more adrenaline. We spent beautiful days, completely empty slopes but all ski lifts operation (what is hardly seen in our area), absolutely excellent services and modest prices. I give 5 starts. For kids, excellent solution for untraditional winter holiday. For my kids it is a selection Number One from these tree resorts. Airport is unfortunately 150km in Baku. And we met 2 Slovak skiers there. There were 10 people on the slopes but 6 of them Slovaks.

http://shahdag.az/en/

Gruzínsko/Georgia

Gruzínske stredisko Gudauri je svetoznáme aj pre svoje frerridové možnosti. Kvalita lanoviek je trocha pozadu za dvoma spomenutými konkurentmi v okolitých krajinách, ale zjazdovky a možnosti lyžiarskeho vyžitia jednoznačne dominujú. Za 5 dní pobytu sme si užili hustú hmlu, husté sneženie aj čistú oblohu. Ubytovacie kapacity sú veľké, záleží, či chcete bývať na zjazdovke alebo mimo a dochádzať. Za 40 Euro/noc sme mali ubytovanie v 2-izbovom apartmáne na zjazdovke. Za skipas som za celú rodinu na 3 dni zaplatil 50 Euro. Letisko je 130km vzdialenom hlavnom meste Tbilisi. Sem sa isto ešte vrátime.    

 

Gudauri - That is a different music. Quality of ski lifts and services significantly lower that in previous two republics. But morphology of slopes and complexity of ski activities (easy on-piste, hard one, off-piste, and much more in nearby mountains) is incomparable. My selection number one. If we should come back again, it would be here, since kids are becoming off-piste skiers. Prices were lowest from all compared resorts. Lowers I have ever experiences, being frank enough. 50 USD, 4 days ski passes for the family of 4. Accommodation also cheap, on the slope, but Russian old school standard.

http://www.gudauri.info

https://gudauri.travel/en/karta-trass-gudauri.html

 

Záverom:

Veľa cestovania, viac ako 3.000km v aute, veľa dobrodružstva, nové krajiny, noví ľudia, nové kultúry, iné náboženstvá. Je unikátom, že na takom malom území, ako je južný Kaukaz nájdete 3 odlišné národy, 3 odlišné etniká, 3 odlišné náboženstvá a 3 odlišné jazyky. V Arménsku sme komunikovali hlavne po rusky, v Gruzínsku hlavne po anglicky a v Azerbajdžane hlavne po turecky (ktorý našťastie ovládame).

Výlet sme absolvovali s malými deťmi, čo je v našej rodine už tradícia. Keďže našim miestom pobytu je iránsky Teherán, bol aj začiatkom aj konečnou stanicou našej cesty. Každopádne, dobro žne ladeným rodinám vrelo odporúčam takýto výlet a návštevu jednej alebo aj všetkých troch krajín za účelom lyžovania. Nebudete ľutovať.

Lots of traveling, more than 3000km in the car, but unforgettable experiences, crossing 4 countries in the car (Armenia, Azerbaijan, Georgia and Iran) and my kids having skiing experiences in all of them.

And how we communicate with people? In Armenia mostly in Russian, in Azerbaijan mostly in Turkish and in Georgia mostly in Russian. From the domination of the languages we can see the spheres of influences of regional and global players.

I can only recommend the trip for families with small kids . Our trip started and ended up it Tehran, since it is our place of temporary domicile. It would be hard to repeat if you are not under such circumstances. But visiting separately one or two resorts, taking direct flight from Bratislava to Tbilisi, is possible.

 

 
KOMENTÁR K ČLÁNKU

TRILOGY - KIDS SKI CAUCASSUS [25. 11. 2017 5:39:10] - reagovať
 Vlado Linek © 1999 - 2024 expeditions   contact    rasto@rastokrizan.sk  87400